Krajem, z jakiego sprowadza się do Polski najwięcej samochodów, są Niemcy. Niemiecka solidność i dbałość o pojazdy daje gwarancję, że auta będą służyły nowym właścicielom jeszcze przez wiele lat. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się sprowadzić samochód z Niemiec. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi najważniejszych kwestii.
1. O czym należy pamiętać, zanim wybierzemy się po samochód do Niemiec?
Na początku warto poszukać ogłoszeń sprzedaży samochodów w internecie – to najlepsze źródło wiedzy dotyczące cen i dostępności konkretnych modeli aut. Jeszcze jakiś czas temu wiele osób korzystało z giełd samochodowych, ale obecnie one praktycznie nie istnieją. Czasami mamy możliwość skorzystania z aukcji organizowanych w konkretnych miastach, ale te są przeznaczone głównie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Prywatnemu kupującemu pozostaje właściwie tylko szukanie ofert przez internet. Oczywiście przy sprawdzaniu ofert warto skorzystać z przelicznika walut, by łatwo porównać ceny poszczególnych modeli aut.
Trzeba mieć na uwadze, że podróż do Niemiec po samochód może być nie tylko kosztowna, ale też może wymagać poświęcania dość dużej ilości czasu. Jeśli mamy zamiar zrobić to po raz pierwszy, najlepiej zabrać ze sobą doświadczonego pomocnika.
2. Jakie auta są najczęściej kupowane w Niemczech i dlaczego ten kraj jest tak atrakcyjny dla kupujących?
W sprzedaży zdecydowanie przodują samochody japońskie – Honda i Toyota oraz Niemieckie – Audi, BMW i Volkswagen.
W Niemczech obowiązują bardzo restrykcyjne wymogi dotyczące stanu technicznego pojazdów, a tym samym auta są bardziej zadbane, niż w Polsce. W Niemczech samochód nie jest dopuszczony do ruchu nawet w sytuacji, kiedy ma drobną usterkę. Dodatkowo Niemcy są bogatym krajem i samochody wymienia się tam nawet co kilka lat, więc dla polskiego kupującego jest to duża okazja. Prawdopodobieństwo kupienia samochodu w dość młodym roczniku i dobrym stanie technicznym jest dużo większe niż w Polsce.
3. Czego potrzebujemy do sprowadzenia pojazdu z Niemiec?
Wybierając się po samochód do Niemiec, trzeba przede wszystkim znać język niemiecki. Ta konieczność generuje kolejny powód, dla którego warto zabrać ze sobą kogoś, kto wyjeżdżał już po auta do Niemiec i potrafi się porozumieć z tamtejszymi sprzedającymi. Wyjątek stanowi tu sytuacja, kiedy jedziemy do miejscowości bardzo blisko polskiej granicy – tam większość osób mówi w jakimś stopniu po polsku, ale to i tak często jest niewystarczające, by dokładnie porozumieć się w sprawie sprzedaży pojazdu. Znajomość języka to podstawa. Trzeba być też przygotowanym na to, że sprzedawcą może być osoba pochodzenia albańskiego albo tureckiego i mimo tego, że konwersacja będzie przebiegała po niemiecku, przy słabej znajomości tego języka możemy napotkać pewne problemy.
Z uwagi na fakt, że na rynku niemieckim właściwie nie występują umowy kupna-sprzedaży pojazdów, trzeba zadbać o to, by sprzedający wystawił nam rachunek/fakturę, w zależności od tego, czy kupujemy jako osoba prywatna, czy jako firma. Na rachunku musi widnieć dokładnie taka kwota, jaką rzeczywiście płacimy za samochód. W przypadku zakupu od osoby prywatnej (nie od handlarza), konieczne jest podpisanie tzw. Kaufvertrag, czyli polsko-niemieckiej umowy zakupu.
Wyjeżdżając do Niemiec, trzeba zabrać ze sobą przede wszystkim pieniądze i w dodatku kwotę wyższą, niż ta, za którą chcemy pierwotnie kupić samochód. Po drodze mogą się zdarzyć różne sytuacje – wypadek, awaria pojazdu albo nawet chęć zakupu droższego modelu. Trzeba ze sobą zabrać również dowód osobisty, a jeśli mamy zamiar wrócić do kraju kupionym autem, dodatkowo prawo jazdy.
4. Wyjazd do Niemiec z drugim kierowcą czy autolawetą?
Osoba wyjeżdżająca do Niemiec po samochód ma do wyboru dwa rozwiązania – jechać tam autolawetą, załadować na nią kupione auto i wrócić do kraju albo zabrać ze sobą drugiego kierowcę i wrócić na dwa samochody. Wybór konkretnego rozwiązania będzie uzależniony od posiadanych funduszów oraz od stanu kupowanego pojazdu. Jeśli auto jest sprawne i ma ważny przegląd techniczny, to można wrócić nim do kraju na tablicach celnych. Jeśli wymaga naprawy, trzeba wynająć autolawetę. Wynajem autolawety jest rozwiązaniem droższym od powrotu na dwa samochody, a dodatkowo wyjeżdżający jest wtedy zdany tylko na siebie – musi znać język i umieć ocenić stan pojazdu. Takie rozwiązanie jest polecane dla osób bardziej doświadczonych w tej materii.
5. Jak ocenić stan samochodu przed zakupem?
Przede wszystkim każdy kupujący musi mieć na uwadze, że ceny podane w ogłoszeniach są zwykle nieco zawyżone, więc zawsze warto się targować. Może się okazać, że sprzedający jest w stanie „zejść z ceny” nawet kilkanaście procent. Podczas oceny stanu technicznego samochodu trzeba dysponować miernikiem lakieru i komputerem, którego będzie można wpiąć w samochód. Każda pojedyncza wada (nawet najmniejsza), to doskonały punkt wyjścia do negocjowania ceny, a przy tym kupujący może przynajmniej pobieżnie skalkulować, ile ostatecznie będzie go kosztowało dane auto. Tutaj znowu przydaje się pomoc osoby, która zna przybliżone koszty napraw. Ważna jest ocena opłacalności zakupu. Do ceny pojazdu musimy umieć momentalnie doliczyć sobie koszt wszystkich napraw, poprawek lakierniczych itd. żeby stwierdzić, czy rzeczywiście opłaca nam się kupić ten samochód.
Ocena stanu wizualnego samochodu to jedno, ale warto też przejechać się nim kawałek, posłuchać pracy silnika, sprawdzić działanie wyposażenia i ocenić komfort jazdy. Im auto jest droższe, tym bardziej restrykcyjnie trzeba to oceniać. Jeśli auto nie posiada tablic rejestracyjnych (jest wyrejestrowane), można nim zrobić jedynie „rundkę” po podwórku albo po zamkniętym parkingu.
6. Na co uważać, kupując auto w Niemczech?
Przede wszystkim uwagę powinna zwrócić podejrzanie niska cena. Na zdjęciach każdy samochód będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie. Sprzedający przygotowują samochody na sprzedaż – woskują je i nabłyszczają, sprzątają wnętrza i poprawiają drobne usterki (często tylko prowizorycznie). Największą pułapką jest ocena auta po jego aspekcie wizualnym. Szczegółowemu sprawdzeniu powinny podlegać nie tylko samochody wyjątkowo tanie, ale również te w standardowych cenach. Każdy sprzedający chce jak najkorzystniej sprzedać samochód i nie można liczyć na jego pełną szczerość. Im więcej możesz sprawdzić na miejscu, tym mniejsze ryzyko, że kupisz kota w worku.
7. Jakich dokumentów musi wymagać kupujący?
Przy zakupie auta potrzeby jest mały brief, duży brief i książka serwisowa (o ile samochód ją ma). Dodatkowo komplet kluczyków (a najlepiej dwa komplety) oraz wspomniany wcześniej rachunek lub faktura i polsko-niemiecka umowa.
W tym miejscu warto pamiętać, że samochód sprzedawany z fakturą VAT można kupić za cenę netto – wtedy inwestycja będzie mniejsza i będzie się to bardziej opłacało, kiedy chcemy sprzedać auto w Polsce. Osobom prywatnym bardziej opłaca się kupić samochód za cenę brutto niż netto.
8. Co z tablicami rejestracyjnymi auta kupionego w Niemczech?
Samochód kupiony w Niemczech może przyjechać do kraju na własnych kołach tylko wtedy, kiedy ma ważny przegląd techniczny (o czym wspominaliśmy wyżej). W Niemczech są dwa rodzaje tablic rejestracyjnych – tzw. żółte tablice ważne przez 5 dni i tablice z czerwonym paskiem ważne przez miesiąc. Przedłużenie czasu jazdy na tablicach ważnych przez 5 lub 30 dni grozi karą pieniężną tak w Niemczech, jak i Polsce. Formalności dotyczące tablic rejestracyjnych trzeba załatwić w Zulassungsstelle – niemieckim wydziale komunikacyjnym. Taki wydział znajduje się w każdej większej miejscowości. W Zulassungsstelle załatwiamy dodatkowo kwestie ubezpieczenia pojazdu. Na załatwienie wszystkich formalności trzeba sobie przeznaczyć nawet kilka godzin, ale niekiedy wystarczy zaledwie 15 minut. Wszystko zależy od poprawności dokumentów oraz liczby interesantów w urzędzie.
9. Jak przygotować samochód do transportu?
Jeśli samochód ma wracać na własnych kołach, trzeba mu po prostu przykręcić stosowne tablice. W przypadku jazdy na autolawecie koniecznie musisz zadbać o posiadanie niezbędnego zestawu pasów transportowych, wjechać autem na lawetę i solidnie je zamocować. Najlepiej przypiąć pasy na wszystkich kołach, a minimum na 3. Samochód powinien ponadto podróżować z zaciągniętym hamulcem ręcznym – warto wcześniej dokładnie sprawdzić, czy hamulec działa poprawnie, a jeśli nie, trzeba podciągnąć lub wymienić linkę.
W przypadku zlecenia transportu samochodu firmie przewozowej właściciel musi przygotować upoważnienie i przekazać kierowcy ksero małego i dużego briefu.
10. Jakie formalności trzeba załatwić w Polsce po zakupie auta w Niemczech?
Pierwszym krokiem jest opłacanie akcyzy w Urzędzie Celnym (można się tam udać osobiście albo załatwić to przez internet). W celu opłacenia akcyzy musimy dysponować umową kupna-sprzedaży oraz małym i dużym briefem. W przypadku posiadania wyłącznie niemieckiej umowy trzeba ją przetłumaczyć na język polski (u tłumacza przysięgłego). Tłumaczeniu podlegają też duży i mały brief. Z kompletem przetłumaczonych dokumentów należy wykonać przegląd techniczny, a po przeglądzie wraz z dokumentem potwierdzającym opłacenie akcyzy udajemy się do Wydziału Komunikacji. Koszt zarejestrowanie sprowadzonego auta wynosi 256 zł.
W Wydziale Komunikacji trzeba wypełnić stosowny wniosek o rejestrację pojazdu, wypełnić oświadczenie informujące, czy samochód przyjechał na kołach, czy był transportowany na lawecie oraz, czy miał tablice rejestracyjne, czy nie.
Od 04.01.2016 roku nie obowiązuje już opłata recyklingowa w wysokości 500 zł, ale jeśli samochód sprowadził przedsiębiorca handlujący autami, koniecznie musi podpisać umowę w trzema stacjami recyklingowymi.
Ważne: Jeśli auto przyjechało do Polski na lawecie, trzeba je zawieźć na lawecie do stacji diagnostycznej.
11. Jak sprzedać w kraju auto kupione w Niemczech?
W celu sprzedaży w Polsce samochodu zakupionego w Niemczech koniecznie jest dysponowanie pełną dokumentacją, którą trzeba przekazać nowemu właścicielowi pojazdu.
Chcesz przetransportować auto z zagranicy? Dodaj bezpłatne ogłoszenie w serwisie Giełda Furgonetka. Wystarczy opisać model auta, jego przybliżoną wagę i wymiary, planowany termin transportu i trasę. Zainteresowane zleceniem firmy same zgłoszą się z propozycjami wycen. Wystarczy wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Możesz zaoszczędzić nawet do 60% na transporcie auta z Niemiec, Anglii, Francji i innych państw. Dodaj bezpłatne ogłoszenie już dziś na https://gielda.furgonetka.pl/transportsamochodow.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos