Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała ostatnio na mazowieckich drogach 112 samochodów dostawczych o DMC 3,5 tony, z czego aż 30 samochodów było przeładowanych. Najbardziej przeładowany pojazd ważył o 2,8 tony więcej, niż powinien.
Częste przekroczenia
Inspektorzy Transportu Drogowego nie próżnują. Przez cały czas kontrolują wagę pojazdów na terenie całego kraju, a w województwie mazowieckim pod lupę wzięli ostatnio dostawczaki. O ile przeciążenie pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony zdarza się dość często, o tyle skala zjawiska związanego z przeładowaniem busów wręcz przeraża. Jeśli ta próba byłaby miarodajna, można byłoby stwierdzić, że w przypadku prawie ¼ takich pojazdów przekroczona jest dopuszczalna ładowność.
Rekordowe przeładowanie
Kontrolujący sprawdzali oczywiście nie tylko wagę pojazdów, ale też dokumenty, które powinni mieć kierowcy, trzeźwość i stan technicznych pojazdów. Rekordzistą podczas ważenia okazał się pojazd o wadze 6,3 tony, który powinien ważyć o 2,8 tony mniej. W przypadku pozostałych samochodów stwierdzono średnie przeładowanie na poziomie ok. półtorej tony. Skontrolowane pojazdy przewoziły różne rodzaje towarów, między innymi artykuły spożywcze, drewno oraz części do samochodów.
Wszyscy kierowcy zostali ukarani mandatami i musieli przerwać jazdę do momentu rozładowania nadmiaru ładunków. Dodatkowo inspektorzy wykryli w trzech przypadkach brak ważnych badań technicznych i zły stan techniczny pojazdów.
Szkody dla przedsiębiorstwa
Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność transportową powinien zdawać sobie sprawę, że proceder przekraczania DMC jest często wykrywany i wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi oraz znacznymi utrudnieniami – kierowcy nie mogą kontynuować jazdy, dopóki nie podstawi się drugi pojazd, na który rozładowany będzie nadmiar towarów. Przeładowany samochód ma dłuższą drogę hamowania i jest mniej stabilny, a to zagraża nie tylko bezpieczeństwu transportu, ale też bezpieczeństwu kierowcy i wszystkich osób znajdujących się w pobliżu pojazdu. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na kontrolowanie wagi i uczulić na to swoich kierowców.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos