Poprawne korzystanie z lusterek samochodowych ma niewątpliwie ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Sprawdź, jak odpowiednio korzystać z lusterek i zobacz, czego nie robić.
Dlaczego odpowiednie ustawienie lusterek jest tak ważne?
Odpowiednie ustawienie lusterek ma ogromny wpływ na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Jeśli chcesz zadbać o siebie w trasie, pamiętaj, że kluczową rolę odgrywa uważna obserwacja drogi, a tym samym prawidłowe ustawienie lusterek. Lusterka pozwalają kontrolować obszar z tyłu i z boków samochodu, ale zakres widzenia je uzależniony od tego, jak będą ustawione. Niepoprawne ustawienie lusterek może skutkować ograniczeniem widoczności i tym samym wykonaniem niebezpiecznego manewru.
Jak odpowiednio ustawić lusterka samochodowe?
W ustawianiu lusterek ogromną rolę ogrywa kolejność konkretnych czynności. Pierwszą czynnością powinno być właściwe ustawienie fotela kierowcy. Po każdej zmianie ustawienia fotela trzeba sprawdzić ustawienia lusterek i w razie konieczności należy zjechać na postój i je skorygować.
Tylne lusterko powinno być tak ustawione, aby kierowca widział całą tylną szybę samochodu. To daje ogląd na cały obszar za pojazdem. Z kolei lusterka boczne muszą być ustawione w sposób umożliwiający obserwację boków samochodu, ale widok drzwi powinien zajmować maksymalnie 1 cm powierzchni każdego lusterka. Dzięki takiemu ustawieniu możemy lepiej ocenić odległość, jaka dzieli nas od innego pojazdu albo od przeszkody.
Martwe pole w bocznych lusterkach
W przypadku bocznych lusterek mamy do czynienia z tzw. martwym polem, czyli obszarem niewidocznym. Jest to obszar wokół auta, którego nie obejmują lusterka. Problem z martwym polem mogą wyeliminować tak naprawdę tylko dodatkowe lusterka mocowane na lusterkach bocznych, przy czym te dodatkowe lusterka musiałyby mieć wygiętą płaszczyznę. Alternatywą stosowaną przez konstruktorów samochodów są lusterka asferyczne, czyli inaczej łamane. Zewnętrzne części takich lusterek są nachylone pod kątem, co zwiększa pole widzenia.
Oprócz martwego pola trudność może sprawiać też ocena rozmiarów elementów widocznych w lusterkach. Wymiary i tym samym odległość pojazdu widocznego w lusterku jest inna niż rzeczywista i trzeba to wziąć pod uwagę.
Lusterka w trybie nocnym
Boczne lusterka są tak zbudowane, by można było z nich korzystać również w nocy. W tym celu trzeba je przestawić na tryb nocny. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też fotochromatyczne lusterka, które przyciemniają się nocą, kiedy pada na nie światło emitowane przez inne pojazdy.
Jeśli zadbasz o prawidłowe ustawienie lusterek, to ograniczysz martwe pole i tym samym zminimalizujesz ryzyko spowodowania zagrożenia na drodze. Szczególnie mowa tu o motocyklistach, którzy jadąc szybko, są przez pewien czas widoczni w tylnym lusterku, a następnie stają się niewidoczni i dopiero po chwili pojawiają się w bocznym lusterku. To może być szczególnie niebezpieczne podczas manewru wyprzedzania. Po ustawieniu lusterek trzeba obserwować wyprzedzające samochody. Kiedy samochód za nami zaczyna wyprzedzać i znikać w lusterku wewnętrznym, powinien się od razu pojawić w lewym lusterku zewnętrznym. Jeśli się tak nie dzieje, trzeba skorygować ustawienie lusterek.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos