Dane opublikowane przez Unię Europejską i prezentowane przez Stowarzyszenie TAPA podają, że europejscy przewoźnicy ponoszą rocznie straty w wysokości 8,2 miliarda euro i to wskutek samych kradzieży przewożonych produktów. Ryzyko związane z prowadzeniem firmy transportowej niestety rośnie, ale są sposoby, by ograniczyć je przynajmniej w pewnym zakresie.

Telematyka w planowaniu tras

Jednym ze sposobów na ograniczenie ryzyka związanego z transportem jest wykorzystanie telematyki. Optymalizacja planowania tras z zastosowaniem telematyki pozwala na wyeliminowanie opóźnień w dostawie oraz efektywniejsze zarządzanie pracą kierowców. Telematyka wprowadza też wyraźne ułatwienia w komunikacji między kierowcami a firmą, np. pozwala przekazać informacje dotyczące zboczenia z kursu, próby kradzieży ładunku czy przekroczenia dozwolonego czasu pracy. Dzięki zastosowaniu telematyki firma transportowa może zaoszczędzić czas i pieniądze, a ponadto zadbać o bezpieczeństwo kierowców i szybciej się rozwijać.

Telematyka daje ogromne możliwości. Dzięki niej można między innymi korzystać ze specjalnych czujników wewnątrz pojazdu, sensorów w drzwiach i sygnalizacji otwarcia przestrzeni ładunkowej czy blokowania plandeki cargo. Te rozwiązania pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko kradzieży przewożonych towarów. Świadomość firm przewozowych w kontekście nowoczesnych technologii rośnie z roku na rok, a to przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa transportu. Systemy alarmowe instalowane w pojazdach wysyłają powiadomienia e-mailowe lub SMS-owe, dzięki czemu możliwa jest niemalże momentalna reakcja.

W samochodzie dostawczym warto zainstalować przede wszystkim alarm napadowy. Jeśli napadnięty wciśnie przycisk takiego alarmu, uruchomi tzw. cichy alarm. Napastnik nie zdaje sobie sprawy z tego, że kierowca uruchomił alarm. Natomiast odpowiednie służby zostają przez ten czas zawiadomione o zdarzeniu.

Oczywiście telematyka nie chroni tylko samego ładunku, ale również kierowcę. W tym celu warto wykorzystać przede wszystkim specjalne aplikacje pozwalające łatwo wybrać bezpieczne trasy. Takie aplikacje są często zintegrowane z europejską platformą Truck Parking Europe dysponującą bazą ponad 22 tysięcy parkingów przeznaczonych dla aut ciężarowych. Dzięki takiej aplikacji kierowca łatwo sprawdzi parkingi na trasie i będzie mógł wybrać te, które znajdują się najbliżej miejsc noclegowych lub restauracjach.

Możliwości systemów telematycznych chronią kierowców nie tylko przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale również przed błędami wynikającymi z zagapienia się czy zapominalstwa. Taki system może monitorować czas pracy kierowcy, alarmując go w momencie przekroczenia dozwolonego czasu pracy. Ograniczenie czasu pracy kierowców ma na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych z winy samych kierujących, które często są skutkiem zmęczenia. Firma, która zainwestuje w systemy telematyczne, szybko zauważy, że ta inwestycja była opłacalna. Zwiększy to nie tylko bezpieczeństwo transportu i pracowników, ale też zaufanie potencjalnych klientów.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły