Co zrobić z kartonami po przeprowadzce?

Za Tobą udana przeprowadzka i w końcu masz możliwość cieszenia się nowym domem czy mieszkaniem? Niestety po przeprowadzce problemem mogą być niepotrzebne pudła, w które wcześniej zapakowane były wszystkie rzeczy. Co zrobić z kartonami po przeprowadzce? Pomysłów na ich wykorzystanie jest mnóstwo – sprawdź 5 najlepszych.

Wykorzystanie kartonów w ogrodzie

Karton to fantastyczny materiał do ogrodu. Jest bogaty w celulozę, którą dosłownie kochają dżdżownice i mikroorganizmy glebowe. Przyda się zarówno w tym dużym ogródku warzywnym, jak i na małej działce. Pudełka pozbawione taśmy i naklejek można wykorzystać jako wyśmienity materiał kompostowy – tekturę wystarczy tylko rozdrobnić i wymieszać ze skoszoną trawą, zgrabionymi liśćmi i odpadkami kuchennymi pochodzenia zwierzęcego a później pozwolić, by się „przerobił” i użyć go w następnym sezonie do użyźniania ziemi. Kartonami po przeprowadzce można też ściółkować ogród w celu ograniczenia wzrostu chwastów. Wykładanie ich to również świetna metoda na pozbycie się trawy bez przekopywania – warstwę kartonu wystarczy tylko obłożyć słomą, trocinami lub kompostem i poczekać na efekt.

Domek dla kota z kartonu

Koty uwielbiają siedzieć w pudełkach – to wręcz jedno z ich ulubionych zajęć, a im karton jest mniejszy, tym lepiej. Taki tymczasowy „domek” możesz postawić zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie, na tarasie czy w ogródku. Dodatkowo włóż do środka miękką poduszkę. Twój zwierzak z pewnością chętnie z skorzysta z takiego legowiska.

Zabawki dla dzieci

Kartony możesz z powodzeniem wykorzystać podczas kreatywnej zabawy ze swoim dzieckiem. Mogą się one stać materiałem budulcowym zamku, samochodu lub innej konstrukcji, a także posłużyć jako tło do malowania farbami. Kartonowe pudełka mogą też zyskać drugie życie w formie wycinanek, a nawet klocków.

Pojemniki na buty i drobne przedmioty

Mniejsze kartoniki, a szczególnie te z pokrywkami, można z powodzeniem wykorzystać do przechowywania butów, ale sprawdzą się też w roli pojemników na drobiazgi takie jak nici, śrubki czy nawet kosmetyki. Żeby taki karton wyglądał ładniej, wystarczy go okleić tapetą lub okleiną meblową i przewiązać wstążką lub udekorować wedle uznania. Pudełko możesz też wyłożyć od środka dekoracyjną tkaniną i zrobić z niego koszyczek. Materiału musi być jednak więcej, by zakrywał też zewnętrzne ścianki.

DIY ozdoby na choinkę

Tektura z powodzeniem posłuży do przygotowania ekologicznych ozdób choinkowych. Możesz wyciąć z niej dowolne kształty, pomalować lub okleić i dołączyć wstążki czy gumki. W tym przypadku ogranicza Cię tylko własna inwencja i dostępne materiały.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły