Jak przewieźć psa do Anglii?

Chcesz przewieźć psa za granicę i nie wiesz, jak to zrobić? Przewóz psa do Anglii nie jest trudny, ale jest obwarowany kilkoma zasadami, których należy się bezwzględnie trzymać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się przetransportować psa na wyspy.

Przewóz zwierząt do Anglii – ogólne zasady

Psy i wszystkie inne żywe zwierzęta muszą być przewożone w ściśle określonych warunkach. Warunki te nie mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt. Na terenie Unii Europejskiej można przewozić psy i inne zwierzęta towarzyszące (np. koty i fretki) bez żadnych zezwoleń, ale konieczne jest spełnienie podstawowych wymogów formalnych.

Przede wszystkim zabronione jest wywożenie poza terytorium kraju zwierząt, które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca życia, a w jednym transporcie może być maksymalnie 5 zwierząt towarzyszących. Każdy pies musi mieć chipa w standardzie ISO 11784 lub specjalny tatuaż i musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo pierwsze szczepienie zwierzęcia trzeba wykonać na minimum 21 dni przed podróżą. Jeśli jest to już któraś z kolei szczepionka danego psa, to można ją wykonać nawet na dzień przed podróżą, o ile oczywiście wcześniej wszczepiono psu microchip. Kolejnym wymaganiem jest wyrobienie psu paszportu. Taki paszport wystawia lekarz weterynarii, a koszt dokumentu to 51 zł. Dodatkowo w przypadku podróży do Anglii pies musi zostać odrobaczony i zabezpieczony przeciwko kleszczom. Psa odrobacza się na 48-120 godzin przed wyjazdem.

Jak przewieźć psa do Anglii?

Przewóz zwierząt do Anglii można wykonać samochodem osobowym, ale w tym pojeździe trzeba stworzyć odpowiednie warunki. Samochód wykorzystany do transportu musi być odpowiednio wentylowany – konieczna jest klimatyzacja lub po prostu otwieranie okna, żeby przewietrzyć wnętrze. Do przewozu najlepiej wykorzystać specjalny transporter. Jeśli pies jest bardzo duży, można go przewozić bez transportera, ale znowu – trzeba stworzyć mu takie warunki, żeby ostre hamowanie czy intensywne zakręty nie zagrażały jego bezpieczeństwu. Dla dużych i groźnych psów często stosuje się specjalne klatki do transportu, przy czym taką klatkę można umieścić tylko w samochodzie dostawczym – nie zmieści się do samochodu osobowego. Transporter lub klatkę trzeba przypiąć pasami transportowymi i zainstalować w środku poidło z wodą. Wnętrze transportera lub klatki należy wyściełać miękkim materiałem, np. starym kocem lub specjalną matą. W czasie transportu należy co 2-3 godziny robić postoje na karmienie i wyprowadzanie psa na krótki „spacer”.

Mimo że w większości przypadków można wykonać przewóz psa do Anglii samodzielnie, to nie zawsze jest taka możliwość. Polskę do Anglii dzieli aż 1500-2000 km w zależności od miejsca docelowego. Trasa przebiega przez Niemcy, Holandię i Belgię, a później tunelem do Anglii. Jeśli jedziesz z psem do Anglii na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport i karta EKUZ.

Przypuśćmy jednak, że chcesz sprzedać psa mieszkańcowi Anglii albo wysłać go do rodziny, ale nie masz możliwości przetransportowania go samodzielnie. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej skorzystać z serwisu Furgonetka Giełda. Ten portal to giełda transportowa – miejsce, w którym możesz znaleźć przewoźników zainteresowanych wykonaniem różnego rodzaju transportów. Dzięki giełdzie transportowej Furgonetka możesz zlecić przewóz mebli, pojazdów, różnego rodzaju sprzętu, a także zwierząt.

Jak znaleźć firmę przewozową?

Korzystanie z serwisu jest wyjątkowo intuicyjne. Po zarejestrowaniu należy się zalogować i od razu otrzymujesz dostęp do możliwości wystawienia swojego pierwszego ogłoszenia transportowego. To ogłoszenie będzie skierowane do firm przewozowych, które mogą być zainteresowane przewiezieniem psa. W ogłoszeniu opisujesz miejsce odbioru zwierzaka i miejsce jego dostawy, podajesz szczególne warunki przewozu, a później czekasz na zgłoszenia. Na ogłoszenie odpowiedzą firmy zainteresowane przewiezieniem psa i tym samym dysponujące odpowiednimi pojazdami. Otrzymasz zgłoszenia od firm, w których pracują kierowcy zaznajomieni z zasadami przewozu zwierząt, więc masz gwarancję, że Twój pupil będzie w podróży całkowicie bezpieczny.

Skorzystanie z możliwości, jakie daje serwis Furgonetka Giełda pozwoli Ci szybko i bezproblemowo zorganizować transport, a dodatkowo na nim zaoszczędzić. Średnio zlecenia na giełdzie transportowej Furgonetka są wyceniane o kilkadziesiąt procent taniej niż przy bezpośrednim zlecaniu przewozów w firmach. Oszczędność może dochodzić nawet do 60% i to bez straty jakości usługi.

Zarejestruj się na stronie https://gielda.furgonetka.pl/ i zleć transport psa profesjonalistom.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły