Jak transportować fortepian?

Specyfika fortepianu kwalifikuje go do grona sprzętów najtrudniejszych w transporcie. Ten instrument ma duże wymiary i wagę, a dodatkowo musi być przechowywany oraz transportowany w odpowiednich warunkach, żeby nie uległ rozstrojeniu czy mechanicznym zniszczeniom.

Fortepian waży zwykle od 250 do 500 kg. Waga jest zależna od budowy instrumentu – od rodzaju materiałów konstrukcyjnych i technologii oraz od obecności lub braku ramy. Nawet małe fortepiany mogą być bardzo ciężkie, więc samodzielne przeniesienie lub przewiezienie takiego „monstrum” często nie wchodzi w grę. Nawet jeśli masz samochód dostawczy, to nie warto ryzykować – przewóz towarów tego typu zleca się specjalistom.

Transport fortepianu

Do bezpiecznego załadunku fortepianu potrzeba siły mięśni kilku osób, a nieocenioną pomocą może być też wózek transportowy o dużym udźwigu i pasy do przenoszenia mebli. Fortepian powinni przenieść fachowcy – osoby, które znają się na rzeczy i wiedzą, w jaki sposób obchodzić się z tak delikatnym instrumentem.

Fortepian może się wydawać wręcz „pancernym” sprzętem, ale bardzo łatwo zarysować jego obudowę czy zniszczyć delikatne elementy znajdujące się we wnętrzu. Wszelkie uszkodzenia mogą obniżyć wartość instrumentu lub negatywnie wpłynąć na jego brzmienie, a nierzadko fortepiany są instrumentami zabytkowymi i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Fortepian należy dobrze zabezpieczyć – zamknąć klapę i jeśli to możliwe, osłonić rogi. Im mniejsze są drgania instrumentu w czasie transportu, tym lepiej, ale ważna jest też temperatura i wilgotność. Fortepian należy przewozić w stałej temperaturze 17-20 stopni Celsjusza i przy wilgotności powietrza 50-55%. Większa lub mniejsza wilgotność bardzo źle wpływa na delikatne elementy instrumentu.

Dodatkowo fortepian nie powinien być wystawiany na przeciągi i nie mogą padać na niego promienie słoneczne. Ważna jest też bezpieczna jazda – bez ostrych zakrętów i intensywnego hamowania. Szczególne wymagania dotyczące transportu warunkują konieczność zlecenia takiego przewozu sprawdzonej firmie.

Ważne: Po transporcie fortepian należy ponownie nastroić bez względu na termin ostatniego strojenia.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły