Jak transportować maszyny rolnicze?

Transport maszyn rolniczych wymaga szczególnego przygotowania i ostrożności. Kombajn, ciągnik rolniczy czy pług to jednak ogromne sprzęty, więc wymagają specjalistycznego traktowania. Transport ponadgabarytowych maszyn trzeba zlecać profesjonalistom dysponującym odpowiednimi pojazdami, zapleczem i pracownikami dbającymi o bezpieczeństwo przewozu.

Pojazdy do transportu maszyn rolniczych

Maszyny rolnicze są zwykle transportowane samochodami wyposażonymi w specjalne naczepy. Na takich naczepach (w zależności od ich wielkości), można przewozić różnego rodzaju maszyny – kombajny, siewniki, pługi, prasy belujące czy agregaty. Sprzęt rolniczy musi być przytwierdzony do naczepy w taki sposób, by nie uległ uszkodzeniu i jednocześnie nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Rodzaj samochodu wykorzystywanego do transportu maszyn rolniczych determinuje też w pewnym sensie wybór odpowiedniej trasy. W planie przejazdu należy uwzględnić wysokość i szerokość pojazdu transportowanego i transportującego, a także ich wagę. Szerokość oraz wysokość niektórych wiaduktów oraz ograniczenia wagowe na drogach stanowią pewną niedogodność, a ustalenie trasy jest szczególnie ważne, gdy planujesz transport międzynarodowy.

Transport maszyn z zagranicy

Do Polski trafia coraz więcej zagranicznych maszyn rolniczych. Polscy rolnicy chętnie kupują sprzęty w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, bo mimo sporych kosztów i wielu formalności, sprowadzenie maszyn nadal się opłaca. W wielu przypadkach po dodaniu dodatkowych kosztów maszyna i tak jest tańsza, niż ta kupiona w kraju.

Zanim zdecydujesz się kupić maszynę za granicą, musisz sobie zdać sprawę, że poszukiwania odpowiedniego egzemplarza mogą być czasochłonne, a później trzeba będzie znaleźć firmę, która przywiezie sprzęt. Taką usługę najlepiej zlecić w firmie, która specjalizuje się w transporcie maszyn rolniczych. Niektóre z firm świadczą nawet usługę wyszukania odpowiedniej maszyny, więc można liczyć na kompleksową usługę oraz bezpieczny załadunek i rozładunek.

Gdzie zlecić transport maszyny rolniczej?

W internecie znajdziesz wiele ofert firm sprowadzających maszyny z zagranicy, ale w każdym przypadku trzeba się z takimi firmami samodzielnie kontaktować i czekać na terminy oraz wyceny transportu. Alternatywą jest skorzystanie z giełdy transportowej, czyli portalu, który pozwala wystawiać ogłoszenia o poszukiwaniu przewoźnika. Umożliwia on kontakt z firmami, które są zainteresowane wykonaniem przewozu. Jeżeli chcesz zlecić transport maszyny rolniczej wystaw darmowe ogłoszenie w serwisie Furgonetka Giełda.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły