Przeprowadzka do Norwegii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Tysiące Polaków mieszka i pracuje w Norwegii. Mimo iż ten kraj nie oferuje zbyt łagodnego klimatu, gwarantuje wysokie zarobki i przez cały czas oferuje mnóstwo ciekawych miejsc pracy. Polacy wyjeżdżają do Norwegii głównie za pracą i to do różnych branż – między innymi do pracy w budownictwie.

Norwegia według rankingów od wielu lat przoduje na liście najszczęśliwszych krajów świata. Życie w krainie fiordów jest w wielu aspektach trudniejsze, niż w Polsce, ale wynagradzają to wysokie zarobki i łatwość znalezienia pracy. Średnie zarobki w Norwegii są nawet 6 razy wyższe, niż w Polsce, a w dodatku rozbudowany pakiet socjalny i dobrze płatne nadgodziny przekonują do wyjazdu do tego kraju.

Jak zorganizować przeprowadzkę do Norwegii?

Przeprowadzkę do Norwegii należy zaplanować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli chcesz osiąść w tym kraju na stałe i piąć się po drabinie awansów, to bez wątpienia musisz znać język. W Norwegii urzędowym językiem jest norweski i dopiero znajomość tego języka zagwarantuje Ci możliwość pracy umysłowej. Brak znajomości języka znacznie utrudni znalezienie bardzo dobrze płatnej pracy, a musisz mieć na uwadze, że koszty życia w Norwegii są dość wysokie. Im lepiej chcesz zarabiać, tym z wyższego poziomu musisz startować.

Jeśli chodzi o zestaw dokumentów, jakich potrzebujesz do wyjazdu, to są to:

  • dowód osobisty,
  • paszport;
  • zaświadczenie o niekaralności;
  • prawo jazdy;
  • karta EKUZ;
  • akt urodzenia.

Karta EKUZ nie jest obligatoryjna, ale bardzo ważna, bo uprawnia do skorzystania z norweskiej opieki medycznej w ramach polskiego ubezpieczenia. Zaświadczenie o niekaralności często jest wymagane przez pracodawców. Wszystkie dokumenty musisz mieć przy sobie w oryginałach, a dodatkowo warto posiadać przy sobie też ich kopie.

Przed wyjazdem musisz dopełnić w Polsce wszystkich formalności. Konieczne jest zakończenie umów, jakie Cię obowiązują. Warto tu wyróżnić między innymi abonament telefoniczny, telewizję, internet czy prenumeraty czasopism. Zadbaj też o załatwienie formalności związanych z odejściem z pracy i ewentualnym najmem mieszkania oraz o zamknięcie konta w banku. Musisz też spłacić wszystkie raty i najlepiej też kredyty.

Najlepiej byłoby załatwić sobie pracę i mieszkanie przed wyjazdem. Ofert warto szukać głównie w internecie, ale trzeba być bardzo ostrożnym. Nie wolno decydować się na wykonanie przelewu na poczet najmu mieszkania, bo takie oferty to często oszustwa, a jedyne, co wynika z takich „transakcji” to strata pieniędzy. Jeśli masz rodzinę albo przyjaciół w Norwegii, przeprowadzka może być łatwiejsza, bo te osoby mogą Ci pomóc w szukaniu pracy czy mieszkania, np. zarekomendować konkretne dzielnice albo poinformować o wolnych etatach w interesujących Cię firmach.

Koszt przeprowadzki do Norwegii

Wydatek na przeprowadzkę do Norwegii jest zdecydowanie wyższy niż wydatek na wyjazd do krajów ościennych. Im dalsza jest trasa, tym bardziej kosztowny będzie dojazd/lot, a także transport bagażu. Ostateczna kwota będzie zawsze zależna od tego, ile rzeczy i jakie rzeczy chcesz ze sobą zabrać.

Wiesz, że możesz zaoszczędzić nawet do 60% na przeprowadzce do Norwegii? Nie wiesz, jak to zrobić? To takie proste! Wystarczy dodać bezpłatne ogłoszenie w serwisie Giełda Furgonetka, opisać co, gdzie i kiedy chcemy przetransportować. Zainteresowane zleceniem firmy same zgłoszą się z propozycjami wycen. Wystarczy wybrać najkorzystniejszą ofertę i zlecić przeprowadzkę do Norwegii.

Jakie formalności załatwić po przyjeździe do Norwegii?

Wyjeżdżając do Norwegii, trzeba pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. Ten wyjazd może być naprawdę opłacalny, bo przykładowo po przepracowaniu 3 lat w tym kraju i po osiągnięciu wieku 67 lat można wnioskować o przyznanie norweskiej emerytury. Do tego czasu trzeba będzie jednak zapłacić dość wysokie podatki, co jest kolejną kwestią przemawiającą za koniecznością poszukiwania jak najlepszej pracy.

Żeby znaleźć taką pracę, musisz legalnie przebywać w Norwegii. W przypadku pobytu w Norwegii przez okres dłuższy niż 6 miesięcy konieczne jest zgłoszenie przyjazdu w ciągu 8 dni od momentu przekroczenia norweskich granic. Pracę można podjąć wyłącznie po wyrobieniu norweskiej karty podatkowej. Zezwolenie na przebywanie w Norwegii jest możliwe tylko wtedy, kiedy masz umowę o pracę na minimum 6 miesięcy. Bez takiego zezwolenia nie możesz się zameldować w Norwegii, a meldunek jest w takim przypadku konieczny.

Planujesz przeprowadzkę do Norwegii? Nie zwlekaj, dodaj bezpłatne ogłoszenie już dziś na https://gielda.furgonetka.pl/przeprowadzki.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły