Transport samochodu na lawecie - praktyczne wskazówki.

Transport samochodu we własnym zakresie wymaga posiadania lawety. Obecnie można taką lawetę łatwo wynająć, ale przy pierwszym transporcie warto skorzystać z porad pracownika wypożyczalni i dokładnie zapoznać się z instrukcją mocowania pojazdu na lawecie.

Jak zamocować auto na lawecie?

Przede wszystkim podczas mocowania samochodu na lawecie warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Wjeżdżając autem na lawetę, nie wiadomo, w którym momencie trzeba się zatrzymać – czy wjechaliśmy już za daleko, czy jeszcze za blisko. Druga osoba może natomiast obserwować sytuację i dać znak, kiedy trzeba się zatrzymać.

Przy wjeżdżaniu na lawetę musisz pamiętać, że trzeba najechać tą osią, nad którą jest silnik. Jeśli silnik znajduje się z przodu, wjeżdżamy przodem. Jeśli z tyłu, tyłem. Taki sposób wjazdu pozwala właściwie dociążyć przód lawety. Warto przy tym jeszcze pamiętać, że ok 10% rzeczywistej wagi lawety wraz z pojazdem musi spoczywać na haku. Można sprawdzić to za pomocą specjalnej wagi. Taką wagę kupisz w sklepie z akcesoriami do lawet, ale możesz też wypożyczyć ją z tej samej wypożyczalni, z jakiej wypożyczasz lawetę.

Przed mocowaniem auta na lawecie zaznaczamy miejsca, w których powinny znajdować się koła (przednie i tylne). Pasy mocujące zakładamy na minimum 3 koła, ale najstabilniejszym sposobem zabezpieczenia będzie założenie pasów na wszystkie koła. Klamry pasów oczywiście zamykamy. Gdyby któraś klamra nie była całkowicie zamknięta, mocowanie mogłoby się poluzować, pojazd poruszałby się na lawecie i mogłoby to wpłynąć bardzo negatywnie na kierowalność lawety. Sposób, w jaki zamocujesz samochód na lawecie, wpływa nie tylko na bezpieczeństwo tego pojazdu, ale też na bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników drogi.

Sposób mocowania pojazdu na lawecie jest po części regulowany prawem. Ustawowo wymagane jest, by rzeczywista masa przyczepy nie przekraczała masy pojazdu ciągnącego. Przed załadunkiem musisz też sprawdzić poprawność działania oświetlenia i hamulca najazdowego. Szczególne wymagania dotyczą też pasów mocujących. Pasy muszą mieć przede wszystkim homologację, a dodatkowo nie mogą być zniszczone. Przetarte pasy mogłyby po prostu pęknąć w momencie mocnego naprężenia.

Na co zwrócić uwagę przewożąc samochód na lawecie?

Oczywiście podczas transportu auta na lawecie trzeba też stosować się do ograniczeń prędkości. Na drogach jednojezdniowych laweta z pojazdem może się poruszać maksymalną prędkością 70 km/h, natomiast na drogach dwujezdniowych, autostradach i drogach ekspresowych nie może przekraczać prędkości 80 km/h.

Konkretne wytyczne obowiązują też kierowcę. Jeśli transportuje na lawecie samochód osobowy, a DMC nie przekracza 3,5 tony, wystarczą mu prawo jazdy kategorii B. Jeśli dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3,5 tony, kierowca musi dysponować prawem jazdy kategorii B+E.

Jak znaleźć firmę transportową?

Chcesz przewieźć na lawecie większy pojazd, ale trasa przejazdu jest długa i nie możesz samodzielnie przewieźć auta? Skorzystaj z oferty serwisu Giełda Furgonetka. Zleć transport samochodu na lawecie do dowolnego miejsca w kraju lub za granicą.

Ile kosztuje transport auta na lawecie?

Przykładowe zlecenia transportu samochodu na lawecie zrealizowane za pośrednictwem naszego serwisu:

transport samochodu Niemcy – Polska (1172) – koszt transportu: 1200 zł

Chcesz zaoszczędzić na transporcie samochodu nawet do 60%? Dodaj bezpłatne ogłoszenie już dziś na https://gielda.furgonetka.pl/transportsamochodow.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły