Kierowców czeka prawdziwa rewolucja w zakresie formalności związanych z pojazdami. Rząd przygotowuje projekt przepisów upraszczających rejestrację pojazdów, a dodatkowo proponuje rezygnację z wożenia ze sobą prawa jazdy i wbijania przeglądów do dowodów rejestracyjnych.

W ostatnim czasie wprowadzono wiele zmian w zakresie eksploatacji pojazdów. Były to między innymi nowe przepisy dotyczące obowiązku stosowania filtrów DPF i wprowadzenie zakazu przekręcania liczników samochodowych. Teraz rząd planuje kolejne zmiany, między innymi w zakresie rejestracji pojazdów. Do tej pory przy zmianie miejsca zarejestrowania auta, zmieniały się również numery rejestracyjne. Projekt władzy polega na zlikwidowaniu tego przepisu i umożliwieniu właścicielom samochodów pozostania przy numerach rejestracyjnych poprzedniego posiadacza. Dla kierowców oznacza to oszczędność rzędu 80 zł, a dla państwa koniec z problemem wyczerpującej się puli numerów.

Propozycje rządu dotyczą też rezygnacji z kontrolnej naklejki umieszczanej na szybie i zakończenie wydawania książek pojazdów. Nalepki uznano za niepotrzebne, natomiast książki będą prowadzone w formie wirtualnej i dostępne na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Kolejną nowością jest brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu po wyczerpaniu miejsca na nowe pieczątki z przeglądów technicznych. Co prawda właściciele aut będą mieć możliwość posiadania go w formie fizycznej, ale nie będzie to konieczne. Ta zmiana przepisów jest możliwa dzięki sprawnemu działaniu systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów, w którym można sprawdzić ważność badań technicznych.

Rząd proponuje także zakazanie rejestracji pojazdów dealerom samochodowym oraz umożliwienie osobom fizycznym rejestrowania aut w miejscach innych, niż adres zameldowania, czyli np. w miejscu zamieszkania, o ile dana osoba spędza tam przynajmniej 6 miesięcy w roku. Projekt nowych przepisów sugeruje też zdjęcie z kierowców obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy, ale ma to dotyczyć wyłącznie posiadaczy polskich dokumentów i jednocześnie tylko poruszających się na terenie kraju. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, ale na pewno dojdzie do tego etapami. Na razie trwają konsultacje międzyresortowe.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły