Wielu kierowców narzeka na stres towarzyszący im podczas podróży. Obawa przed nieznanym może bardzo źle wpływać na samopoczucie, a tym samym na zachowanie za kierownicą. Im dłuższa ma być trasa, tym ten stres może być większy. Sprawdź, co zrobić, jeśli stresujesz się wyjazdem do innego kraju lub gdy boisz się o bezpieczeństwo cennego ładunku.

Przyczyny i skutki stresu

Stres jest wywołany przede wszystkim zagrożeniami, a kierowca może się obawiać różnych rzeczy. Może bać się spóźnienia, trudności na drodze, braku miejsca na parkingu czy trudnych warunków atmosferycznych. Czasami stres jest wywołany też warunkami pracy, np. konfliktem z pracodawcą lub ze spedytorem. Powodów może być wiele, ale efekt zawsze jest ten sam – bóle głowy, problemy trawienne, brak koncentracji, kłopoty z zasypianiem, negatywne uczucia, a nawet problemy z sercem czy bóle kręgosłupa.

Kierowcy jeżdżący pod presją czasu bywają bardzo zestresowani i często nie wiedzą jak zadbać o siebie w trasie i jak walczyć z odczuciami wywoływanymi przez sytuacje, których często nie można zmienić. Stres jest integralnym elementem życia i w niewielkich ilościach wręcz warunkuje poprawne funkcjonowanie, ale kiedy jest go za dużo, cierpi zarówno psychika, jak i ciało. Odpowiedni poziom stresu motywuje do działania i wyzwala instynkt obronny, np. momentalne ominięcie dziury na drodze, a od tego w dużej mierze zależy bezpieczna jazda. Zbyt intensywny i zbyt długotrwały stres doprowadzają natomiast do stanów lękowych, nerwic, a nawet depresji.

Aktywność fizyczna lekiem na stres

Kierowcy prowadzą siedzący tryb życia i często zażywają zbyt mało ruchu, a to on jest najlepszym panaceum na stres. Podczas aktywności fizycznej w organizmie wyzwalają się tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny. Podczas ćwiczeń fizycznych pozbywasz się napięcia, ukierunkowujesz swoje myślenie na inne tory i… męczysz się na tyle, by później szybko zasnąć i regenerować organizm.

Zdrowe odżywianie

Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta jest bardzo ważna w przypadku osób, które są narażone na stres. W diecie nie może zabraknąć przede wszystkim produktów zawierających duże ilości magnezu (szczególnie jeśli pijesz kawę), witaminy C, witamin D i E oraz wapnia, żelaza i potasu. Dieta powinna być urozmaicona i zawierać dużo warzyw i owoców, a także zdrowe tłuszcze. Konieczne jest też wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie. Oczywiście sytuacja nie zawsze pozwala na to, żeby zjadać 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia i przygotowywać kilka zdrowych posiłków dziennie, bo realia życia kierowcy niestety nie są takie różowe. W takiej sytuacji warto wspomagać się suplementami diety, ale nigdy nie powinny być one traktowane jako zmiennik zdrowej diety.

Odpowiednia ilość odpoczynku

Sen jest lekiem na wszystko. Pozwala się rozluźnić, zregenerować organizm i zapanować nad natrętnymi myślami. Nie jest prawdą, że musisz przesypiać 8 godzin dziennie, bo każdy organizm jest tak naprawdę inny. Jedna osoba potrzebuje zaledwie 6 godzin snu na dobę, a inna najlepiej czuje się, gdy śpi minimum 9 godzin. Oprócz snu pamiętaj też o innych formach odpoczynku – czytaniu książek, relaksie przy ciekawym filmie czy wakacjach lub przynajmniej weekendowym odpoczynku przynajmniej raz na pół roku.

Nauka wyrażania emocji

Jeśli myślisz, że złość ma tylko negatywne oblicze, to zastanów się nad tym, jak negatywnie działa tłumienie w sobie emocji. Czasami nie warto gryźć się w język i tłumić w sobie uczuć, tylko przestawić je – może nawet wykrzyczeć. Wyzwolone emocje nie działają na organizm już tak destrukcyjnie. Grunt to zachować złoty środek między zbytnią ekspresją swoich frustracji a brakiem asertywności. Jeśli bardzo stresujesz się w trasie, włącz ulubioną muzykę, pamiętaj o odpoczynkach. Przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że nie da się sprawować nad wszystkim kontroli, najlepsze, co można zrobić, to dostrzegać pozytywy. Jeśli w drodze zastanie Cię śnieżyca, nie myśl o tym, że przyniesie kłopoty, tylko ukierunkuj swoją uwagę na piękne widoki. Każda sytuacja ma swoje dobre strony. Szukanie pozytywów pozwoli Ci się wyluzować i „machnąć ręką” na to, czego nie możesz zmienić.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły