Liczba kradzieży transportowanych ładunków rośnie z roku na rok. Im cenniejszy jest towar, tym większe prawdopodobieństwo, że zainteresuje się nim szajka, która niestety nie ma dobrych zamiarów. Sprawdź, jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą i uchronić się od późniejszych konsekwencji.

Czy można ochronić się przed kradzieżą ładunku?

Kradzież ładunku to chleb powszedni transportu. Najczęstszą przyczyną jest pośpiech i brak weryfikacji firmy przewozowej. Zwykle padają łupami zorganizowanych grup przestępczych, które podszywają się pod przewoźników i spedytorów. Później tak organizują cały proceder, by zarówno nadawca, jak i odbiorca towarów nie mogli zidentyfikować winnego lub żeby wina spoczęła na osobie nieświadomie uczestniczącej w kradzieży.

Najważniejszą radą, jakiej można udzielić firmom, które chciałyby się ustrzec kradzieży, jest dokładna weryfikacja kontrahentów. Oczywiście nawet to nie daje gwarancji, że samochód nie zostanie ograbiony, bo do takiej sytuacji może dojść tak naprawdę w każdej chwili – np. na postoju, kiedy przypadkowi złodzieje „zwęszą” łakomy kąsek w postaci ciężarówki ze śpiącym w kabinie kierowcą. 

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo ładunku, musisz myśleć wielotorowo:

  • Podstawą zabezpieczenia przed kradzieżą powinno być stosowne ubezpieczenie, bo chociaż nie chroni ono od zrabowania mienia, ochroni przed finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Dobra polisa OCP powinna mieć jak najmniej wyłączeń. Lepiej stronić od umów, które znoszą odpowiedzialność ubezpieczyciela na wypadek parkowania na niestrzeżonych parkingach lub rażącego niedbalstwa czy umyślnej winy kierowcy.
  • Pojazdy transportujące towary muszą dysponować nie tylko polecanymi, ale też sprawnymi systemami zabezpieczeń. Warto zainwestować w stalowe kłódki, alarm antykradzieżowy, systemy telematyczne oraz GPS.
  • Kierowców należy uczulić na dokładne stosowanie wszystkich procedur bezpieczeństwa – nie tylko tych określonych przez przewoźnika, ale też obowiązujących w miejscach załadunku i rozładunku towarów. Kierowcy powinni również zachować maksimum dyskrecji – nie mówić o tym, co i dokąd wiozą oraz gdzie mają zamiar się zatrzymać.
  • W zwiększeniu bezpieczeństwa transportu pomoże z pewnością precyzyjne planowanie tras oraz wytyczanie zapasowych bezpiecznych tras na wypadek remontu czy zamknięcia drogi, a także dokładne ustalanie miejsc postoju – najlepiej na oświetlonych i strzeżonych parkingach.
  • Rozsądnym krokiem jest też śledzenie trendów związanych z kradzieżami, np. zapoznanie się z listą towarów kradzionych najczęściej, z metodyką działań złodziei oraz z niebezpiecznymi rejonami, w których często dochodzi do kradzieży.

Mamy nadzieję, że kilka naszych rad pomoże Ci ustrzec się przed niebezpieczeństwem i pomoże zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły