Co należy wiedzieć przed transportem samochodu?

Im więcej wydasz na nowy samochód, tym bardziej stresujący będzie jego transport. Wyobraź sobie, że kupujesz swój upragniony samochód, a przez nieostrożność urwałeś lusterko, zarysowałeś bok albo – w najgorszej wersji – przód lub tył samochodu zostały wgniecione. Samochód jest zbyt cenny, by przewozić go bez dokładnego planu. Nawet kolekcjonerski samochód, który może nigdy nie wyjedzie na ulice, powinien być przewożony z najwyższą dbałością.

Jak zaplanować transport samochodu, żeby dotarł na miejsce cały i w niezmienionym stanie? Im dalsza trasa, tym dłużej trwa przewóz i tym więcej niespodzianek może się przytrafić po drodze. Rozwiązania są dwa: możesz przyjechać samochodem samodzielnie albo przewieźć go na lawecie. Nie zawsze można jechać autem na „własnych kołach”, więc w większości przypadków właściciele wybierają opcję transportu lawetą.

Przygotowanie do transportu

Przede wszystkim trzeba przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. W przypadku transportu w granicach Unii Europejskiej konieczny jest list przewozowy CMR oraz dokument, który potwierdza upoważnienie przewoźnika do odbioru pojazdu. Czasami spisuje się także dokument zwany orderem/bonem – jego funkcja jest taka sama jak dokumentu upoważniającego do odbioru. W przypadku transportowania auta poza Unię Europejską konieczne będą też dokumenty celne oraz kopia dowodu rejestracyjnego i kopia faktury zakupu (jeśli sprowadzamy nowo zakupione auto).

W zleceniu dla przewoźnika trzeba dokładnie określić wagę oraz wymiary samochodu. Firma transportowa musi wiedzieć, jakie będzie miała obciążenie zespołu pojazdów i czy konkretny model samochodu zmieści się na lawecie. Czasami wystarczy podać tylko model, a przewoźnik sprawdzi to sam.

Jeśli przewóz dotyczy samochodu uszkodzonego/powypadkowego, trzeba będzie też dokładnie opisać wszelkie usterki, a najlepiej dołączyć do tego też dokumentację fotograficzną. Ta informacja jest bardzo ważna dla przewoźnika, bo stan samochodu determinuje sposób jego załadunku i rozładunku – czasami potrzebne są dodatkowe maszyny i sprzęt. Warto też podać godziny, w jakich przewoźnik może odebrać samochód.

Ważne: Zanim przekażesz samochód konkretnemu przewoźnikowi, upewnij się, że firma ma ubezpieczenie pojazdu. Chodzi tutaj nie tylko o obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale też ubezpieczenie OCP, czyli ubezpieczenie transportowanych ładunków. Takie ubezpieczenie daje pewność, że w razie ewentualnej szkody, straty pokryje ubezpieczyciel przewoźnika.

Przewóz samochodów – jak to wygląda?

Autotransportery, które wykorzystuje się do przewozu samochodów są różne. Jedne lawety mieszczą tylko jedno auto, inne dwa. Lohry, czyli specjalne samochody do transportu aut mogą pomieścić nawet 12 pojazdów. Samochody mocuje się na lawetach za pomocą pasów (na każdym kole znajduje się jeden pas), natomiast pod kołami umieszcza się specjalne kliny. Po odpowiednim zamocowaniu samochód może być transportowany nawet w pozycji mocno pochylonej.

Jeśli szukasz przewoźnika, który wykonuje zlecenia transportowe na przewóz samochodów, sprawdź możliwości, jakie daje serwis Giełda Furgonetka. Znajdziesz tam przewoźników, którzy profesjonalnie zajmują się przewozami samochodów na różnego rodzaju autotransporterach i będą w stanie zagwarantować korzystne ceny.

Wejdź na stronę https://gielda.furgonetka.pl/, wystaw ogłoszenie i opisz w nim samochód oraz podaj miejsce odbioru i dostawy. Później wybierz najlepszą ofertę transportu.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos 

Powiązane artykuły