Mimo zastosowania w dzisiejszych samochodach mnóstwa nowoczesnych rozwiązań technologicznych poprawiających bezpieczeństwo i komfort jazdy, żadnego samochodu nie da się w pełni uchronić od zanieczyszczeń, które w konsekwencji doprowadzają do niszczenia lakieru samochodowego. Dowiedz się, jak zadbać o lakier Twojego pojazdu.

Zanieczyszczenia z ptasich odchodów i owadów

Nawet niewielkie zabrudzenia mogą skutkować poważnymi szkodami. Zdecydowanie najniebezpieczniejsze są w tym przypadku ptasie odchody, które zawierają związki chemiczne oraz enzymy trawienne uszkadzające powierzchnię lakieru. Pozostawione na nim przez dłuższy czas, na tyle osłabiają lakier, że powodują odpryski, a to w konsekwencji doprowadza do pojawienia się ognisk korozji.

Seria uderzeń twardych pancerzyków chitynowych owadów również doprowadza do osłabienia lakieru. Ponadto martwe owady rozkładają się i dostają pod zewnętrzną warstwę lakieru, co jeszcze bardziej potęguje zniszczenia. W dłuższej perspektywie działanie tych czynników może spowodować konieczność ponownego lakierowania samochodu, co generuje koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Nie dość, że jest to dość spory wydatek, to dodatkowo lakierowany samochód traci na wartości, więc w momencie sprzedaży możesz na nim stracić.

Problematyczna jest też sól, którą drogowcy sypią nawierzchnię w zimie. Nie da się uniknąć kontaktu z nią, ale warto wiedzieć, jak przygotować busa do zimy, żeby skutki zimowej aury były jak najmniejsze. W tym przypadku szczególnie ważne jest systematyczne zmywanie soli z karoserii, ale warto też pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu podwozia. Wiedza, jak zadbać o samochód pozwala go eksploatować dłużej i sprzedać w lepszej cenie.

Jak czyścić lakier, żeby go nie uszkodzić?

Oczywiście nie tylko owady czy odchody ptaków przyczyniają się do niszczenia lakieru, ale w dużej mierze jest to spowodowane też niewłaściwym czyszczeniem karoserii. Głównie chodzi tutaj o czyszczenie mechaniczne z zastosowaniem środków zawierających ścierające drobinki. Takie preparaty mogą powodować zarysowania i systematycznie osłabiać strukturę lakieru. To samo dzieje się w momencie, kiedy zbyt blisko przykładamy dyszę na myjni bezdotykowej. Dysza nie powinna być zbliżana bardziej niż na 20 cm, a dodatkowo podczas mycia pojazdu nie powinno się stosować skrobaczek do usuwania trudniejszych zabrudzeń.

Ślady po insektach usuwa się specjalnymi płynami, które można kupić na stacjach benzynowych, w supermarketach czy sklepach z artykułami motoryzacyjnymi. Podstawą takiego płynu jest woda. Podobny preparat można przygotować samodzielnie, dolewając do wody ok. 50 ml płynu do mycia naczyń i ok. 100 ml octu. Taka mieszanka jest tańsza, a niemalże tak samo skuteczna.

Zabezpieczenie lakieru

Nieodłącznym elementem dbałości o lakier powinno być jego woskowanie. Warstwa twardego wosku zabezpiecza lakier przed działaniem szkodliwych czynników i przedłuża jego trwałość. Jeszcze skuteczniejsze, ale niestety dużo droższe są specjalne powłoki. Warto jednak pomyśleć o nałożeniu takiej powłoki w przypadku nowego samochodu.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły