Kierowca nigdy nie wie, co się może zdarzyć w trasie, dlatego musi być przygotowany na każdą ewentualność. Zlecenia na busa nie są zadaniem dla zapominalskich, bo samochód na jakiś czas staje się dla kierowcy niemal drugim domem. Do każdej – a szczególnie do pierwszej – trasy, trzeba się dobrze przygotować.

1. Telefon

Telefon to w dzisiejszych czasach niezbędnik niemalże każdej osoby, która potrzebuje nieskrępowanego kontaktu ze światem. Dzisiaj telefony mogą być prawdziwymi centrami multimedialnymi, a poza tym posiadają szereg funkcji, które znacznie ułatwiają jazdę – np. nawigację. Kierowca podejmujący zlecenia transportowe powinien z pewnością wybrać taki pakiet telefoniczny, który umożliwi mu tani kontakt z najbliższymi osobami nawet za granicą.

2. Nawigacja samochodowa

Nawigacja jest obecnie wyposażeniem niemalże podstawowym dla każdego kierowcy. Szczególnie tego, który zamierza odbyć busem swoją pierwszą podróż i nie zna trasy. Nowoczesne nawigacje pozwalają nie tylko wyznaczyć optymalną trasę, ale też określają ilość potrzebnego paliwa, informują o zmianach ruchu drogowym i o fotoradarach.

3. Aktualne mapy

Oczywiście nie można się zdawać wyłącznie na nawigację, bo i ona potrafi czasami zawieść. Dlatego realizując jakikolwiek transport, czy będzie to transport mebli, czy też samochodów, czy czegokolwiek innego, warto mieć przy sobie aktualną mapę. Ona co prawda nie wskaże dokładnie, za ile trzeba skręcić lub gdzie stoi fotoradar, ale przynajmniej pozwoli się zorientować w takich podstawowych parametrach drogi. Przewozy towarów na duże odległości sprawiają czasami problem niedoświadczonym kierowcom, dlatego przyda się i nawigacja, i mapa.

4. Zapas żywności napojów

Nie można liczyć na to, że stacja benzynowa lub restauracja trafi się na trasie dokładnie wtedy, kiedy kierowca zgłodnieje. Należy zabrać ze sobą w trasę żywność z długim terminem przydatności do spożycia (żeby coś nie zepsuło się w czasie podróży) – konserwy, produkty suche i weki z domowym bigosem czy fasolką po bretońsku. Jeżeli w busie jest lodówka turystyczna, warto zabrać też mięso lub ryby, z których będzie można przygotować sycący obiad czy kolację. Niezbędne będą też przyprawy – takie podstawowe jak sól, pieprz, maggi i oczywiście cukier, kawa i herbata. Posiadając lodówkę można zabrać ze sobą też trochę żywności nietrwałej – wędlin czy nabiału.

5. Kuchenka turystyczna

Długie, szczególnie zagraniczne wyjazdy często wiążą się z koniecznością gotowania, no chyba że kierowca chce i może stołować się przez cały czas lokalach. Jeżeli jest to jednak zbyt kosztowne, warto zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną i mieć możliwość przygotowania dowolnego posiłku wtedy, kiedy ma się czas i ochotę. Oczywiście potrzebny będzie też czajnik, garnek i patelnia. Do kompletu trzeba mieć też talerze, szklankę, otwieracz do konserw i sztućce. Takie wyposażenie może się wydawać zbyt problematyczne, ale mimo wszystko warto postępować wedle starego powiedzenia „lepiej nosić niż się prosić”.

6. Klucze i zapasowe żarówki

Na wypadek konieczności drobnej naprawy, w busie powinien się znaleźć komplet kluczy, latarka i zapasowe żarówki. Przydadzą się też dodatkowe płyny eksploatacyjne – małe opakowanie oleju silnikowego i butelka płynu do spryskiwaczy. Jadąc za granicę, kierowca musi też pamiętać o podstawowym wyposażeniu samochodu w konkretnym kraju UE. Szczegółowe informacje na ten temat zamieściliśmy w artykule Obowiązkowe wyposażenie busa za granicą.

7. Ubrania i bielizna

W momencie pakowania się w trasę kierowca musi wziąć pod uwagę fakt, że zapewne przyjdzie mu pracować w różnych warunkach. Dlatego też należy spakować różnorodne ubrania, ze szczególnym uwzględnieniem tych ciepłych oraz dodatkowo też bielizny. Z pewnością przyda się gruba kurtka, czapka, drugie buty oraz coś wyjściowego, na wypadek wyjścia na miasto. 😉

8. Apteczka pierwszej pomocy

W busie nie powinno zabraknąć dobrze zaopatrzonej apteczki. W skład apteczki musi wchodzić nie tylko wyposażenie wymagane w apteczce pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też takie dodatkowe – tabletki przeciwbólowe, lek na przeziębienie, krople żołądkowe, coś na niestrawność, woda utleniona i preparat antyalergiczny.

9. Kosmetyki i środki higieniczne

Najważniejsze są podstawowe produkty do higieny – mydło, żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów, krem do golenia, antyperspirant, żel antybakteryjny i akcesoria takie jak grzebień, golarka i szczoteczka do zębów. Konieczne są też klapki pod prysznic, przynajmniej 2 ręczniki i lusterko podręczne.

10. Akcesoria do sprzątania busa

W busie musi się znaleźć mała miotełka z szufelką albo odkurzacz samochodowy, skrobaczka do szyb, worki na śmieci, płyn do szyb, ręczniki papierowe i chusteczki nawilżane. Te ostatnie przydają się w różnych sytuacjach, można nimi np. przetrzeć kokpit.

11. Lista ważnych numerów, długopis i notes

Na liście powinny się znaleźć najważniejsze numery do firmy, rodziny oraz do miejsca rozładunku. Zawsze może się przecież zdarzyć tak, że kierowca zgubi lub uszkodzi telefon i straci dostęp do wszystkich numerów telefonów. Realizując zlecenia na busa, bez względu na to, gdzie się jedzie, warto mieć pod ręką notes, w którym będą zapisane najważniejsze numery i adresy.

12. Laptop lub tablet

Prawie wszystkim kierowcom zdarza się czasami odpoczywać w busach. Żeby ten czas się nie dłużył, warto zaopatrzyć się w jakieś urządzenie, na którym będzie można oglądać filmy, grać w gry czy korzystać ze Skype i kontaktować się z rodziną. Do tabletu lub laptopa należy koniecznie zabrać zasilacz i etui lub torbę. Przyda się też wciągająca książka albo ciekawe czasopismo.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły