W system monitoringu powinna zainwestować każda firma zajmująca się transportem i logistyką – zarówno ta mała, jak i ta dysponująca dużą flotą pojazdów. Dzięki monitoringowi można nie tylko poprawić sposób działania przedsiębiorstwa, ale też zoptymalizować koszty prowadzenia działalności.

Jeszcze jakiś czas temu nowoczesne systemy monitoringu były stosowane wyłącznie przez firmy zajmujące się transportem ciężkim i korzystające z wielu samochodów. Teraz tego typu rozwiązania(szczególnie te bazujące na aplikacjach mobilnych), są dostępne również dla małych firm. Dzięki tym systemom można lokalizować położenie pojazdów i usprawniać pracę kierowców.

Monitoring parku maszyn

Każdy zarządca floty lub właściciel firmy transportowej chce, by jego pracownicy byli uczciwi i dobrze eksploatowali powierzony im sprzęt. Jednym ze sposobów zadbania o te aspekty jest instalacja systemu monitorowania pojazdów bazującego na GPS-ach, technologii radiowej lub sieci GSM.

Aplikacje do zarządzania modułami mogą generować raporty wydajności poszczególnych maszyn, a tym samym śledzić pracę ich operatorów. Dzięki podzespołom lokalizacyjnym możliwe jest mierzenie czasu pracy i zużycia paliwa, a także rejestrowanie momentów uruchamiania i wyłączania silników oraz nagłych spadków poziomu paliwa w zbiornikach. Inteligentne moduły pozwalają przedsiębiorcom przekonać się, czy ich pojazdy na pewno są eksploatowane tak, jak powinny.

Raporty efektywności wykorzystania samochodów dają wiedzę o:

  • miejscu i godzinie rozpoczęcia pracy;
  • momentach uruchomienia i wyłączenia silnika;
  • przebytym dystansie;
  • lokalizacji pojazdów.

Z tych informacji sporządzane są miesięczne raporty aktywności obejmujące również czas przestojów maszyn w poszczególnych dniach. Dane zgromadzone w ten sposób pozwalają krytycznie spojrzeć na sposób wykorzystania samochodów i ocenić, czy pracownicy wykonują należycie powierzone im zadania. 

Ułatwienie pracy kierowców

Szybkie tempo pracy i natłok obowiązków sprawiają, że kierowcy często nie mają czasu na skrupulatne notowanie szczegółów wyjazdów. W tych czynnościach może im pomóc dziennik kierowcy będący częścią systemu monitorującego. Taki moduł pozwala rejestrować trasy i rozliczać przejazdy, a więc precyzyjnie dokumentować każdy dzień pracy. Omawiana funkcjonalność sprawdza się szczególnie w przypadku przedstawicieli handlowych i kurierów. Dane dotyczące przejazdów trafiają bezpośrednio do systemu, a po ich przeanalizowaniu firma może podjąć odpowiednie kroki zmierzające do optymalizacji kosztów utrzymania floty i zwiększenia wydajności pracy.

Większe bezpieczeństwo i obniżanie kosztów

Kierowcy wykorzystujący firmowe pojazdy często nie dbają o kulturę jazdy – rozwijają zbyt wysokie prędkości, gwałtownie hamują i intensywnie zmieniają biegi, co w konsekwencji przyczynia się do szybkiego wyeksploatowania maszyn. Dla przedsiębiorcy wiąże się to z kolei z kosztownymi naprawami lub koniecznością częstszego zakupu nowych pojazdów, a taki scenariusz nie przyczynia się do poprawy sytuacji firmy. Systemy monitorujące pracę samochodów pozwalają wykryć brawurę i nieostrożność, a następnie podjąć odpowiednie kroki zmierzające do wyeliminowania tego typu procederów. 

Łatwiejsze kontrolowanie zlecanych zadań

Firma działa efektywnie tylko wtedy, kiedy wdroży właściwe procedury związane z zarządzaniem pracownikami. Dzień pracy w firmie można uznać za wydajny, gdy wszystkie zadania zostały odpowiednio przydzielone i wykonane w wyznaczonym czasie. Nadzór nad pracownikami w siedzibie firmy nie jest trudny – problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy działają oni w terenie. Tutaj również przychodzą z pomocą nowoczesne moduły lokalizacyjne, szczególnie ich funkcje monitorujące czas wizyt w poszczególnych miejscach. Już sam fakt instalacji GPS sprawia, iż świadomi nadzoru pracownicy starają się wykonywać wszystkie czynności zgodnie z procedurami. Można więc stwierdzić, że systemy monitorujące działają w pewnym sensie prewencyjnie – zapobiegając nadużyciom i jednocześnie dokumentując szczegóły tych zaistniałych.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos

Powiązane artykuły